Eric Garcia raportohet se ka pranuar që nga sezoni i ardhshëm të bartë veshur fanellën e Barcelonës. Mbrojtësi spanjoll ishte i lidhur me një rikthim në “Camp Nou” edhe në vitin e kaluar, por që kjo lëvizje nuk kishte ndodhur.

Gazetari i njohur italian, Fabrizio Romano, shkruan se 20 vjeçari nga sezoni i ardhshëm do jetë pjesë e Barcelonës dhe se marrëveshja tashmë është arritur.

Garcias i skadon kontrata më 30 qershor të këtij viti dhe te katalunasit do të kalojë si lojtar i lirë.Kujtojmë se Eric Garcia është produkt i klubit të Barcelonës.