Zelensky dhe Putin urojnë Erdoganin për fitoren në zgjedhjet turke

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan – i cili është shfaqur si ndërmjetësi kryesor i pushtetit që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë vitin e kaluar – të dielën fitoi zgjedhjet presidenciale në një balotazh, duke e shtrirë sundimin e tij në dekadën e tretë.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai ukrainas Volodymyr Zelensky e uruan Erdoganin për fitoren e tij.

“Ne llogarisim në forcimin e mëtejshëm të partneritetit strategjik për të mirën e vendeve tona, si dhe në forcimin e bashkëpunimit për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës”, shkroi Zelensky në Twitter.

Erdogan ka miratuar një akt vendimtar balancues midis Kievit dhe Moskës, i njohur gjerësisht si “neutraliteti pro-ukrainas”.

Ai ndihmoi ndërmjetësimin e një marrëveshjeje kyçe të njohur si Iniciativa e Korridorit të Kokrrave të Detit të Zi që zhbllokoi miliona tonë grurë të kapur në pushtimin rus të Ukrainës, duke shmangur një krizë globale urie.

Marrëveshja u zgjat edhe për dy muaj të mërkurën e kaluar, një ditë para se të skadonte.

Në komentet e publikuara në faqen e internetit të Kremlinit, Putin tha se zgjedhjet dhanë “prova të qarta të mbështetjes së popullit turk” për përpjekjet e Erdoganit “për të forcuar sovranitetin shtetëror dhe për të ndjekur një politikë të jashtme të pavarur”.

Back to top button