Me 107 vota për, me 6 kundër asnjë abstenim në seancën Konstituive zgjedhen tre nenkryetarët e Kuvendit nga partitë më të mëdha:

Nga Vetevendosje është zgjedhur Saranda Bogujevci, nga Partia Demokratike e Kosovës, Bedri Hamza, kurse, nga LDK-ja Kujtim Shala.

Glauk Konjufca nga Vetëvendosje është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Kosovës me 69 vota për, 33 vota kundër dhe pa asnjë abstenim./21Media