Zgjidhen mosmarrëveshjet mes Musk dhe shefit të Apple, Tim Cook

Elon Musk ka thënë se ai dhe shefi i Apple, Tim Cook e kanë “zgjidhur keqkuptimin” lidhur me heqjen e mundshme të Twitter nga dyqani i aplikacioneve.
Të hënën, Musk akuzoi Apple se kërcënoi se do ta ndërpresë platformën nga dyqani i aplikacioneve dhe tha se kishte ndaluar shumicën e reklamave të saj në faqe.
Por shefi i Twitter-it shkroi të mërkurën se: “Tim e kishte të qartë se Apple kurrë nuk e kishte menduar ta bënte këtë.”
Ai nuk tha nëse reklamat e Apple u diskutuan në takim.
Takimi midis dy liderëve të teknologjisë vjen pasi shumë kompani kanë ndalur shpenzimet në Twitter për shkak të shqetësimeve në lidhje me planet e Musk për moderimin e përmbajtjes për faqen – një goditje e madhe për kompaninë, e cila mbështetet në shpenzime të tilla për shumicën e të ardhurave të saj.
Duke u futur në një grindje të hënën, Musk akuzoi Apple për “censurë” dhe kritikoi politikat e saj, duke përfshirë tarifën që vendos për blerjet e bëra në dyqanin e saj të aplikacioneve.
“Apple ka ndaluar kryesisht reklamat në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë?” tha ai.
Por më vonë ai u tha ndjekësve të tij se po takohej me Cook në selinë e Apple, duke shtuar: “Bisedë e mirë. Ndër të tjera, ne zgjidhëm keqkuptimin rreth heqjes së mundshme të Twitter nga App Store. Tim e kishte të qartë se
Apple nuk e kishte menduar kurrë ta bënte këtë. ”
Lajmi për takimin me Apple erdhi pasi Musk iu tha se ai përballej me “punë të madhe përpara” për të sjellë Twitter në përputhje me rregullat e reja të Bashkimit Evropian për dezinformimin ose do të përballet me një ndalim të mundshëm.
Komisioneri i BE-së Thierry Breton i bëri komentet në një takim me Musk të mërkurën, duke thënë se faqja e mediave sociale do të duhet të trajtojë çështje të tilla si moderimi i përmbajtjes, dezinformimi dhe reklamat e synuara./21Media

Back to top button