Viktima ishte pronar i zogut gjigant

Viktima ishte pronar i zogut gjigant

Një 75-vjeçar është mbytur në Florida, pasi u sulmua nga një zog i madh fluturues në pronësi të tij.

Departamenti i Sherif Qarkut Alachua i tha BBC-së se ata ishin thirrur në pronën e viktimës të premten dhe e gjetën njeriun e plagosur rëndë.

Njeriu, i quajtur Marvin Hajos, u dërgua në spital ku ai vdiq nga lëndimet e marra, transmeton rtv21.tv.

Policia po heton rastin, por thonë se informacioni fillestar sugjeron se ky ishte një “aksident tragjik”.

Kjo ndodhi në jug të qytetit të Alaçua në Florida veriore.

“Kuptimi im është se zotëri ishte në afërsi të zogut dhe në një farë pike ra. Kur ra, u sulmua”, tha zëvendës shefi Jeff Taylor.

Hajos kishte mbajtur kafshë ekzotike, duke përfshirë llama, për dekada, thonë raportet nga gazetat lokale.

Ngjashëm në dukje këta zogj janë ndër llojet më të mëdha dhe më të rënda të shpendëve në botë dhe mund të peshojnë më shumë se 45 kg.

Zogjtë mund të vrapojnë deri në 50km/ h dhe kanë thonjë prej pesë inçësh./21Media