Griezmann do të luaj krah Messit, Suarezit e Dembeles

Griezmann do të luaj krah Messit, Suarezit e Dembeles

Barcelona ka nënshkruar marrëveshje me Antoine Griezmann nga rivalët e La Ligas, Atletico Madrid, pasi ka paguar klauzolën e blerjes prej 120 milion euro (107 milionë funte).

Fituesi 28-vjeçar i Kupës së Botës ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare e cila përfshin një klauzolë lirimi prej 800 milion euro (717 milionë funte).

Griezmann iu bashkua Atleticos nga Real Sociedad në vitin 2014 dhe shënoi 133 gola në 256 paraqitje, përcjell rtv21.tv.

Ai nënshkroi një marrëveshje të re pesëvjeçare në qershor 2018, por në maj njoftoi se do të largohet nga klubi këtë verë.

Fituesi i Kupës Botërore 2018 bëhet nënshkrimi i gjashtë më i shtrenjtë në botë pas Neymar, Kylian Mbappe, Philippe Coutinho, Joao Felix dhe Ousmane Dembele.

Griezmann fitoi Europa League, Super Cup spanjolle dhe Uefa Super Cup gjatë kohës së tij në Atletico dhe ishte golashënuesi më i mirë i ekipit në secilën prej pesë sezoneve të fundit.

Ai hodhi poshtë një ofertë nga Barcelona vitin e kaluar dhe zbuloi procesin e tij të mendimit në një dokumentar të quajtur Vendimi.

Atletico gjithashtu raportoi Barcelonën ndaj FIFA-s për një qëndrim të dyshuar të paligjshëm në dhjetor 2017.

Griezmann është lojtari i tretë i profilit të lartë që do të largohet nga Atletico këtë verë pasi mbrojtësi Lucas Hernandez u bashkua me Bayern Munchen dhe kapiten Diego Godin u largua për t’u bashkuar me Interin pasi kontrata e tij përfundoi, ndërsa klubi gjithashtu ka shpenzuar 126 milion euro për të blerë Felix nga Benfica .

Atletico përfundoi i dyti në La Liga sezonin e kaluar, nëntë pikë prapa klubit të ri të Griezmann.

Griezmann bëhet nënshkrimi i katërt i Barcelonës këtë verë, pas blerjes së mesfushorit Frenkie de Jong nga Ajax, portierit Neto nga Valencia dhe mbrojtësit Emerson nga braziliani Atletico-MG.

Griezmann, i cili përfundoi i treti në votimin për Topin e Artë në 2016 dhe 2018, i bashkohet Lionel Messit, Luis Suarez dhe Dembele si opsionet e përparme të Barcelonës./21Media