Barcelona ka konfirmuar shitjen e mesfushorit kilian Arturo Vidal te skuadra italiane Inter Milan. Vidal do të nënshkruajë një marrëveshje dy-vjeçare me Interin, i cili do të paguajë deri në 1 milion € në variabla për transferimin.

Vidal arriti në Milano në fillim të kësaj jave dhe iu nënshtrua një kontrolli mjekësor para se të përfundonte kalimin e tij në anën e Serie A. Ai ka qenë një objektiv afatgjatë i trajnerit Antonio Conte, përcjell portali rtv21.tv

Do të jetë magjia e dytë e Vidal në Itali. Ai më parë ka luajtur për Juventus para se të bashkohej me Bayern Munich, të cilin e la për të nënshkruar për Barça në 2018.

Në total, ai ka luajtur 96 ndeshje për Katalanasit (66 në LaLiga, 10 në Copa, 18 në Ligën e Kampionëve dhe dy në Supercopa), duke shënuar 11 gola dhe duke vendosur 10 të tjera.

Ndoshta goli i tij më i paharrueshëm për Barçën erdhi në fitoren 5-1 kundër Real Madrid në një Klasiko në Camp Nou./21Media