Mainzi ka shkarkuar menaxherin Achim Beierlorzer vetëm 10 ditë pasi filloi sezoni i ri i Bundesligës.

Shkarkimi i tij vjen pas një jave në të cilën lojtarët e Mainzit refuzuan të stërviten pasi sulmuesi Adam Szalai u pezullua dhe iu tha të gjejë një klub të ri.

Raportet thonë se Szalai kërkoi që të paguhen pagat e mbetura të ekipit – të mbajtura gjatë fazave të hershme të pandemisë COVID-19.

Klubi mohoi raportet, duke thënë se ai ishte përjashtuar për “arsye sportive”.

Mainz më pas pësoi një humbje 4-1 nga Stuttgarti të shtunën. Beierlorzer, 52-vjeç, kishte qenë në krye të Mainzit që nga nëntori 2019 dhe do të zëvendësohet ndërkohë nga ndihmësi i trajnerit Jan-Moritz Lichte.

“Unë jam i zhgënjyer me vendimin e klubit,” tha Beierlorzer. “Sidoqoftë, i uroj Mainzit dhe ekipit të gjitha të mirat për të ardhmen.”

Ai është menaxheri i dytë në Bundesligë që shkarkohet këtë sezon, pasi David Wagner u shkarkua nga Schalke të dielën.