Moti në Shqipëri

Parashihet mot i ndryshueshëm

Në pjesën e parë të ditës, Shqipëria  do të karakterizohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat më të përqendruara do të jenë në zonat veriore e verilindore duke gjeneruar shira të dobët.

Orët e pasdites duke përfshirë edhe mbrëmjen, pjesa më e madhe e territorit të vendit do të jetë nën dominimin e vranësirave dhe shirave të dobët e lokale. Më të theksuar shirat paraqiten në zonat veriore e qendrore. Të njëjtat kushte meteorologjike do të na shoqërojnë edhe gjatë natës.

Sipas meteorologëve, temperaturat e ajrit nuk do të pësojnë ndryshime në orët e mëngjesit ndërsa mesdita do të sjellë rënie të ndjeshme të temperaturave në vend.

Era do të fryjë mesatare gjatë paradites dhe deri e fortë gjatë natës duke arritur shpejtësinë 40 km/h nga drejtimi Jugperëndimor, kjo do të bëjë që në det të gjenerohet dallgëzim 4 ballë.

Back to top button