A ndikon në të vërtetë uji i orizit në rritjen e flokëve?

 

E shkëlqyeshme për sushi, por ekspertët thonë edhe për flokët tuaj? Ja pse nuk do të derdhni kurrë më ujin me oriz.

Shpëlarja dhe njomja e flokëve në ujë orizi për ta bërë atë më të gjatë dhe të shkëlqyeshëm ka qenë prej kohësh një mashtrim kryesor i praktikave të bukurisë në Azinë Lindore.

Çfarë është uji i orizit?

Uji i orizit është pjesa tjetër e ujit në të cilin gatuhet orizi dhe që shpesh përmban përfitime niseshteje dhe disa vitamina, thotë dermatologia Rachel Nazarian për Health. E vetmja gjë që ju nevojitet është: 200 g oriz (organik) (1 filxhan), një tenxhere dhe ujë. Mënyra më e shpejtë për të përgatitur ujin e orizit është si më poshtë.

Kokrra e papërpunuar lahet dhe pastaj uji në të cilin përmbahet filtrohet.

Pastaj vendosni orizin e pastër në një tenxhere dhe shtoni ujë.

Orizi zakonisht përgatitet në një raport prej 1: 2. Pra, për një filxhan oriz hidhni dy gota ujë. Lëreni të zhytet për të paktën një orë dhe do të ishte më mirë nëse do të qëndronit brenda saj brenda natës. Kulloni dhe kurseni ujin në të cilin ndodhej orizi. Lani flokët me shampo dhe shpëlajini. Pastaj masazhoni ujë orizi në të dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta deri në një orë. Shpëlajeni dhe përsërisni një ose dy herë në javë.

A stimulon uji i orizit rritjen e flokëve?

Fatkeqësisht, asnjë studim nuk dëshmon se uji i orizit sigurisht që përshpejton rritjen e flokëve. Sidoqoftë, mund të ketë diçka. Uji i orizit përmban vitamina B dhe E që janë të lidhura me rritjen dhe gjallërinë e flokëve, thotë Mona Gohara, profesoreshë e dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Yale. Mungesa e vitaminës B12 është veçanërisht e lidhur me humbjen e flokëve, sipas hulumtimit të kryer në 2019.

“Larja e flokëve me ujë orizi mund të ofrojë një përmirësim të përkohshëm”, thotë Nazarian. “Por nuk është provuar – dhe ndoshta është minimale.”

Përgatitja e orizit për pastrimin e trupit nga toksinat dhe rregullimin e peshës

Gohara vëren se njomja ose shpëlarja e flokëve me ujë orizi mund të rrisë gjallërinë e flokëve për shkak të përmbajtjes së vitaminës, por nuk do të përshpejtojë procesin e rritjes, pasi uji i orizit nuk ka gjasa të depërtojë në vetë rrënjën e flokëve.

Cilat opsione të tjera ekzistojnë për rritjen e flokëve?

Nazarian dhe Gohara sugjerojnë trajtime të rekomanduara nga dermatologë si injeksione të plazmës të pasur me trombocite (PRP), të cilat janë treguar për të përmirësuar rritjen e flokëve.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button