Aeroporti i Kabulit – vend i vdekjes dhe shpresës…

Shtetet e Bashkuara ende planifikojnë të përfundojnë misionin e tyre në Afganistan këtë muaj, tha Pentagoni të premten, ndërsa evakuimi i qytetarëve dhe aleatëve amerikanë hyn në fazën e fundit, të dëshpëruar pas bombardimeve vdekjeprurëse në aeroportin e Kabulit.
Më shumë se 170 njerëz u vranë dhe të paktën 200 u plagosën në një sulm vetëvrasës të enjten, tha një zyrtar i Ministrisë Afgane të Shëndetit Publik për CNN, së bashku me 13 anëtarë të shërbimit amerikan të vrarë.
Departamenti i Shtetit tha se ata nuk ishin në dijeni se ndonjë shtetas jo-ushtarak amerikan ishte vrarë ose plagosur në bombardim.
Shumë më pak njerëz ishin në aeroport të premten, dhe një burim i njohur drejtpërdrejt me funksionimin e aeroportit të Kabulit i tha CNN se fokusi i mbetur është në marrjen e njerëzve me kërkesa të veçanta për të hyrë në aeroport në minutën e fundit. Por burimi paralajmëroi se zyrtarët “nuk janë të sigurt se sa larg mund të shkojnë me koordinimin e nevojshëm talebanë”.
Pentagoni tha të Premten se SHBA “ende planifikon ta përfundojë këtë mision deri në fund të muajit”.
“Ndërsa afrohemi gjithnjë e më shumë, do të shihni që ne fillojmë të lëvizim muskujt për të tërhequr trupat tanë dhe disa nga pajisjet tona, sipas nevojës me secilën retrogradë,” tha zëdhënësi i Pentagonit John Kirby në konferencë, duke shtuar se ata duan t’i ruajmē sa më shumë “aftësitë, në aspektin e gjurmës së sigurisë” dhe mundësinë e evakuimit të njerëzve.
Presidenti amerikan Joe Biden dhe nënkryetarja Kamala Harris paralajmëruan të premten nga ekipi i tyre i sigurisë kombëtare se “një sulm tjetër terrorist në Kabul ka të ngjarë”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.
“Ditët e ardhshme të këtij misioni do të jenë periudha më e rrezikshme deri më tani,” tha Psaki në një deklaratë të Premten.
Më vonë të Premten, Kirby tha se raportet se talebanët kishin marrë kontrollin e aeroportit të Kabulit ishin të rreme. “Ata nuk janë përgjegjës për asnjë nga portat. Ata nuk janë përgjegjës për asnjë nga operacionet e aeroportit. Stillshtë ende nën kontrollin e ushtrisë amerikane,” tha ai.
Një luftëtar taleban po ruan vendin e një bombe bombë vetëvrasëse të 26 gushtit.
Një luftëtar taleban po ruan vendin e një bombe bombë vetëvrasëse të 26 gushtit.
Pentagoni sqaroi se kishte vetëm një shpërthim në derën e abacisë në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai të enjten, pasi ata fillimisht thanë se në deklaratat e tyre të para kishte një shpërthim tjetër para Hotel Baron.
“Ishte një lumë gjaku … nëse doni të bëni disa hapa, së pari duhet të kontrolloni për kufoma nën këmbët tuaja për të lëvizur,” tha një dëshmitar, Muhammad, për CNN.
Muhamedi, i cili tha se po ndihmonte forcat amerikane dhe po punonte me NATO -n në Afganistan, ishte në aeroport me familjen e tij të enjten duke u përpjekur të fliste me trupat amerikane dhe të gjente një fluturim jashtë vendit. Për arsye sigurie, ai nuk dha mbiemrin e tij.
“I mbulova sytë vajzës sime që ajo të mos e shihte situatën sepse ishte një situatë shumë e keqe. Pas kësaj, unë nxora familjen time dhe shkova në rrugën për në shtëpi,” tha ai.
Pak njerëz u mblodhën në aeroportin e Kabul të Premten, raportoi një gazetar që punonte për CNN.
Gazetari tha se njerëzit nuk lejoheshin të hynin në portën kryesore të aeroportit. Gati 500 metra para portës kryesore, rruga u bllokua nga talebanët me makina të parkuara, shtuan ata.
Pjesa tjetër e qytetit ishte “e qetë”, me trafik në nivele më të ulëta se në ditët e mëparshme. Të gjitha qendrat kryesore tregtare janë ose të mbyllura ose biznesi i tyre ka qenë shumë i ngadaltë, raportoi CNN
Kjo nuk është për t’u habitur sepse fundjava afgane fillon të premten.
Një reporter tjetër që punon me CNN tha se forcat afgane dhe të huaja vendosën sulme të ngushta nga brenda aeroportit në një përpjekje për të parandaluar që njerëzit të mblidheshin para aeroportit të premten në mëngjes.
Megjithë përpjekjet e shumta për të shpërndarë turmën, shumë njerëz vazhduan të përpiqen të arrijnë në aeroport me shpresën e evakuimit.
Të afërmit hipin në arkivolin e një sulmuesi vetëvrasës më 26 gusht në një makinë në Kabul më 27 gusht 2021.
Të afërmit hipin në arkivolin e një sulmuesi vetëvrasës më 26 gusht në një makinë në Kabul më 27 gusht 2021.
Përveç 13 personelit ushtarak amerikan të vrarë, 18 të tjerë u plagosën në sulm, tha Pentagoni.
Njëmbëdhjetë marinsa ishin në mesin e ushtarëve të vrarë dhe disa të tjerë u plagosën, tha zëdhënësi i marinës Major Jim Stenger. Identitetet dhe njësitë e të vrarëve nuk do të zbulohen derisa të njoftohen të afërmit, shtoi ai, raporton CNN nga Kabuli./E.D-21Media

Back to top button