Në bazë të rezultateve preliminare nga KQZ , Lëvizja Vetëvendosje është duke prirë me vota nga zgjedhjet e parakohshme të cilat u mbajtën në datën e 14 shkrutit.

E fitoren e tyre e shpallën edhe nga ky subjket politik. Ishte lideri Albin Kurti i cili para mediave dhe simpatizantëve u zotua për udhëheqjen e qeverisë, dhe tha se nuk të kërkojnë hakmarrje por drejtësi.

E në anën tjetër, pjesëtarët tjerë të Vetëvendosjes, si Albulena Haxhiu e Glauk Konjufca me të tjerë, postuan në rrjetet sociale imazhe ku shihen të lumtur për rezultuatin. “ U kry për sonte”, ka shkruar ajo./21Media