Arabia Saudite dëbon ambasadorin e Libanit

Arabia Saudite ka urdhëruar ambasadorin e Libanit të largohet brenda 48 orëve për shkak të komenteve “fyese” të një ministri libanez.
Mbretëria ka vendosur gjithashtu një ndalim të përgjithshëm për të gjitha importet nga Libani.
Masa vjen disa ditë pasi komentet e ministrit të informacionit të Libanit rreth fushatës ushtarake të udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen, shkaktuan zemërim në mbretëri, transmeton rtv21.tv.
Bahreini dhe Kuvajti gjithashtu kanë ndjekur shembullin për të urdhëruar dëbimin e ambasadorëve libanezë për shkak të grindjes.
Kryeministri i Libanit ka thënë se i vjen keq për vendimin e sauditëve dhe shpreson se ata do ta rishikojnë.
Në një intervistë të transmetuar në fillim të kësaj jave, por të regjistruar në gusht, Ministri i Informacionit i Libanit, George Kordahi, dukej se e quajti Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) agresorë në luftën në Jemen.
Kordahi, i cili po fliste para se të bëhej ministër, e quajti konfliktin “të kotë” dhe tha se Houthis po vepronin në “vetëmbrojtje”.
Por qeveria libaneze tha se komentet e Kordahi nuk pasqyronin qëndrimin e saj.
Marrëdhëniet midis Libanit dhe Arabisë Saudite janë përkeqësuar vitet e fundit. Grupi militant Hezbollah i mbështetur nga Irani, i cili gjithashtu mbështet rebelët Houthi në Jemen, është rritur në fuqi në Liban.
Kordahi është anëtar i një blloku politik aleat të Hezbollahut.
Libani po përballet me një krizë ekonomike të thelluar dhe me konflikte të brendshme politike.
Kryeministri Najib Mikati tha se i vjen keq për vendimin saudit dhe se do të punojë për të riparuar marrëdhëniet./21Media

Back to top button