AstraZeneca tërheq vaksinën kundër Covid-19 në mbarë botën

AstraZeneca po tërheq vaksinën e saj Covid -19 në mbarë botën, disa muaj pasi gjigandi farmaceutik pranoi se ilaçi mund të shkaktojë lëndime të rralla, por kërcënuese për jetën .

Prodhuesi britaniko-suedez i barnave ka tërhequr tashmë autorizimin e marketingut në BE për vaksinën, e quajtur

Vaxzevria që nga viti 2021. Autorizimi është miratimi për të tregtuar një ilaç në shtetet anëtare të BE-së. Tërheqja ishte për shkak të një ” tepricë të vaksinave të përditësuara në dispozicion” kundër varianteve të reja të koronavirusit të ri, tha kompania.

Aplikimi për tërheqjen e vaksinës nga BE u bë më 5 mars dhe hyri në fuqi më 7 maj.

“Meqë variantet e shumta të vaksinave Covid-19 janë zhvilluar që atëherë, ka një tepricë të vaksinave të përditësuara të disponueshme,” tha AstraZeneca, duke shtuar se kjo çoi në një rënie të kërkesës për Vaxzevria, e cila nuk prodhohet më ose nuk furnizohet më të.

AstraZeneca kohët e fundit pranoi se vaksina e saj, fillimisht e quajtur Covishield , mund të shkaktojë efekte anësore të rralla si mpiksje gjaku dhe numërim të ulët të trombociteve në gjak, raportoi The Telegraph .

Pranimi erdhi pasi kompania u godit me një padi grupore në MB, e cila pretendonte se vaksina kishte shkaktuar vdekje dhe lëndime të rënda dhe kërkoi dëme deri në 100 milion £ për rreth 50 viktima.

“Pranohet se vaksina AZ, në raste shumë të rralla, mund të shkaktojë TTS. Mekanizmi shkakësor nuk dihet”, tha AstraZeneca në dokumentet e gjykatës në shkurt, raportoi gazeta.

TTS është trombozë me sindromën e trombocitopenisë, e cila karakterizohet nga mpiksje gjaku dhe numër i ulët i trombociteve në gjak tek njerëzit./21Media

Back to top button