BE paralajmëron Musk-un: Zogu do të fluturojë sipas rregullave tona

Komisioni Evropian i ka kujtuar Elon Musk se ai duhet të ndjekë rregullat e BE-së pas konfirmimit se ai ka marrë kontrollin e Twitter.
“Në Evropë, zogu do të fluturojë sipas rregullave tona,” tha Thierry Breton, Komisioneri i BE-së për Tregun e Brendshëm, në platformën e mediave sociale të premten në mëngjes.
Disa orë më parë, Musk shkroi në Twitter duke thënë “zogu është liruar”, një referencë për logon e Twitter.
Të enjten mbrëma, dy persona të njohur me marrëveshjen thanë se Elon Musk kishte marrë kontrollin e Twitter dhe kishte rrëzuar CEO-n, shefin financiar dhe avokatin kryesor të kompanisë, përcjell portali rtv21.tv
Burimet nuk do të thonë nëse të gjitha dokumentet për marrëveshjen, e vlerësuar fillimisht në 44 miliardë dollarë (43 miliardë euro), ishin nënshkruar ose nëse marrëveshja është mbyllur. Por ata thanë se Musk është në krye të platformës së mediave sociale dhe ka shkarkuar CEO
Parag Agrawal, CFO Ned Segal dhe Shefin Ligjor Vijaya Gadde. Asnjë person nuk donte të identifikohej për shkak të natyrës së ndjeshme të marrëveshjes.
Bloomberg raportoi se Musk do të bëhet CEO dhe gjithashtu do të anulojë ndalimet e përjetshme për përdoruesit e Twitter. Musk fillimisht njoftoi planet e tij për të hequr ndalesat e përjetshme të Twitter në maj, duke shkaktuar kritika të ashpra, pasi ato të ndaluara në platformën e mediave sociale do të përfshinin besnikët e QAnon, mohuesit e COVID-19, neo-nazistët dhe ish-presidentin amerikan Donald Trump.
Komisioneri i BE-së postoi një lidhje me një video të publikuar në maj që tregonte atë me CEO të Tesla në fabrikën e tij të makinave në Austin, Teksas. Musk tha se rregullimi dixhital i BE-së ishte “saktësisht në përputhje” me mendimin e tij dhe ai ishte dakord “me gjithçka” që kishte thënë Breton për masën që merret me detyrimet e platformave për të moderuar përmbajtjen.
Përfundimi i marrëveshjes vjen vetëm disa orë përpara një afati të caktuar nga një gjyqtar i Delaware për të finalizuar marrëveshjen të premten. Gjykatësi kishte kërcënuar se do të caktonte një gjyq nëse nuk arrihej marrëveshje.
Lëvizjet e mëdha të personelit ishin pritur gjerësisht dhe pothuajse me siguri janë të parat nga shumë ndryshimet kryesore që do të bëjë CEO i Tesla-s.
Musk u përplas privatisht me Agrawal në prill, menjëherë përpara se të vendoste të bënte një ofertë për kompaninë, sipas mesazheve me tekst të zbuluar më vonë në dosjet gjyqësore.
Pothuajse në të njëjtën kohë, ai përdori Twitter-in për të kritikuar Gadde, avokatin kryesor të kompanisë. Tweetet e tij u pasuan nga një valë ngacmimesh ndaj Gadde nga llogaritë e tjera në Twitter.
Për Gadde, një punonjëse 11-vjeçare në Twitter, e cila gjithashtu drejton politikën dhe sigurinë publike, ngacmimet përfshinin sulme raciste dhe mizogjene, përveç thirrjeve që Musk ta pushonte. Të enjten, pasi ajo u pushua nga puna, tweetet ngacmuese u ndezën edhe një herë.
Ndryshimet e Musk do të synojnë rritjen e bazës së abonentëve dhe të ardhurave të Twitter./21Media

Back to top button