Berlusconi mburret për miqësinë me Putinin

Ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi ndezi polemika këtë javë kur audio e lëshuar nga agjencia italiane e lajmeve “LaPresse” zbuloi se 86-vjeçari fliste për marrëdhënien e tij të “rivendosur” me presidentin rus Vladimir Putin.

Berluskoni thotë në audio se Putin i dërgoi atij 20 shishe vodka dhe një “letër shumë të ëmbël” në ditëlindjen e tij muajin e kaluar.

Zyra e tij konfirmoi me CNN të enjten se klipet ishin autentike, dhe se ishin regjistruar fshehurazi gjatë një takimi të partisë Forza Italia të Berlusconit në dhomën parlamentare të martën.

“I dërgova shishe Lambrusco (verë e gazuar italiane) dhe një letër po aq të ëmbël”, thotë Berlusconi në klipin audio të “LaPresse”.

Ai gjithashtu thotë se kishte “rivendosur marrëdhëniet me presidentin Putin” dhe vazhdon të mburret se lideri rus e quajti atë “i pari nga pesë miqtë e tij të vërtetë”.

Një zëdhënës i partisë mohoi se Berlusconi ishte në kontakt me Putinin, duke thënë se ish-kryeministri u kishte treguar parlamentarëve “një histori të vjetër që i referohej një episodi shumë vite më parë”.

Megjithatë, në audio Berlusconi mund të dëgjohet duke thënë se Putin “ishte kundër çdo nisme për luftë kundër Ukrainës”.

Komentet ka befasuar vëzhguesit e Ukrainës, pasi Berlusconi pritet të jetë pjesë e qeverisë së koalicionit të ardhshëm të Italisë, e udhëhequr nga ultra-konservatorja Giorgia Meloni, e cila ka qenë e palëkundur në mbështetjen e saj për Ukrainën./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button