Bombardime të gjera në shumë rajone të Ukrainës

1 min read

Përveç bombardimeve të mbrojtjes ukrainase në Severodonetsk dhe Lysychansk, zyrtarët thonë se ka pasur granatime nga forcat ruse në fronte të tjera të ndryshme, duke shkaktuar një numër viktimash civile.

Në Donetsk, autoritetet thonë se disa vendbanime u vunë nën zjarr, duke përfshirë qytetet Sloviansk dhe Bakhmut. Dhjetëra vendbanime në rajon janë pa ujë dhe pa energji elektrike.

Qeveria tha të enjten se katër rrethe në rajonin Sumy në veri-lindje të Ukrainës ishin goditur sërish nga bombardimet ndërkufitare.

Kishte rreth njëqind predha artilerie të ardhura nga pala ruse. Një burrë vdiq si pasojë e një municioni të hedhur nga një dron armik”, tha një zyrtar.

Pesë persona u plagosën dhe një vdiq si pasojë e një shpërthimi të një mine në rrethin Okhtyrka të Sumy, thanë autoritetet rajonale.

Në jug, qarku i Kryvyi Rih u granatua, duke lënë dy të plagosur. Administrata rajonale tha se qyteti i Apostolove tani ishte i mbushur me municione thërrmuese.

Autoritetet thanë se bombardimet ruse të fshatrave prapa vijës së frontit që kalon përgjatë kufirit Kherson-Mykolaiv vazhduan dhe se brenda Kherson situata ishte kritike në disa vendbanime. /21Media