Bota sivjet pritet të ketë 8 miliardë banorë

Popullsia e botës pritet të arrijë tetë miliardë më 15 nëntor, parashikoi OKB-ja të hënën në një raport që thoshte se India do të kalojë Kinën si vendi më i populluar në tokë në vitin 2023.
Ky moment historik i përgjithshëm i popullsisë “është një kujtesë e përgjegjësisë sonë të përbashkët për t’u kujdesur për planetin tonë dhe një moment për të reflektuar se ku ne ende nuk kemi përmbushur angazhimet tona ndaj njëri-tjetrit”, tha Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres, pa përmendur specifikat.


“Ky është një rast për të festuar diversitetin tonë, për të njohur njerëzimin tonë të përbashkët dhe për të mrekulluar përparimet në shëndetësi që kanë zgjatur jetëgjatësinë dhe kanë ulur në mënyrë dramatike normat e vdekshmërisë së nënave dhe fëmijëve,” shtoi ai.
Parashikimi i Departamentit të OKB -së për Çështjet Ekonomike dhe Sociale tha se popullsia e botës po rritet me ritmin e saj më të ngadaltë që nga viti 1950, transmeton rtv21.tv.
Ajo duhet të arrijë në 8.5 miliardë në 2030 dhe 9.7 miliardë në 2050, duke arritur kulmin në rreth 10.4 miliardë njerëz në vitet 2080 përpara se të qëndrojë në atë nivel deri në vitin 2100.
Ndërsa një rënie neto e nivelit të lindjeve vërehet në disa vende në zhvillim, më shumë se gjysma e parashikimit të rritjes së popullsisë së botës në dekadat e ardhshme do të përqendrohet në tetë vende, thuhet në raport. Ai tha se ato janë Republika Demokratike e Kongos, Egjipti, Etiopia, India, Nigeria, Pakistani, Filipinet dhe Tanzania./21Media

Back to top button