Brangelina, një histori dashurie që përfundoi me dhunë në familje

Pasi ishin një nga çiftet më të llastuar në Hollywood, Angelina Jolie dhe Brad Pitt tani po përballen me një divorc skandaloz dhe milioner, të shoqëruar me akuza për dhunë në familje.
Dashuria mes Angelina Jolie dhe Brad Pitt filloi në të njëjtën mënyrë që përfundoi: në mes të skandalit. Në vitin 2004, ndërsa luanin në filmin Mr.
Shtypi i thashethemeve vërshoi botën me tituj për romancën e re ‘të ndaluar’, pasi Pitt ishte i martuar me Jennifer Aniston në atë kohë dhe Jolie së fundmi kishte bërë kërkesë për divorc nga muzikanti dhe regjisori Billy Bob Thornton, përcjell portali rtv21.tv
Në një intervistë të vitit 2006, Jolie më në fund pranoi atë që ishte tashmë një sekret i hapur: Midis saj dhe Pitt, “së pari lindi një miqësi dhe, papritmas, ndodhi. Në pak muaj kuptova se kishim rënë në dashuri. Ishte në fund të xhirimeve që ne folëm se si ndoshta gjëja jonë mund të thoshte diçka më shumë nga sa kishim lejuar vetes të besonim.”
Pas muajsh spekulimesh, çifti pranoi lidhjen e tyre, kështu që Aniston dhe ish-bashkëshorti i saj lëshuan një deklaratë duke informuar ndarjen e tyre.
Vetëm një muaj më vonë, Us Weekly publikoi foto që tregonin Pitt me Jolie dhe djalin e tyre Maddox në Kenia. Në shtator 2005, Jolie adoptoi Zaharën 6-muajshe nga Etiopia, me Pitt në krah të saj. Dhe më pak se një vit pasi u finalizua divorci i Pitt dhe Aniston, u konfirmua se çifti shpërthyes ishte në pritje të fëmijës së tyre të parë biologjik.
Pjesa tjetër e kësaj historie dashurie u shkrua për më shumë se një dekadë dhe familja e veçantë u bë imazh i kauzave të ndryshme, disa prej tyre në mbrojtje të fëmijërisë. Të dy formuan një nga çiftet më të llastuar në Hollywood dhe shtypi i pagëzoi “Brangelina”.

Nga dashuria në urrejtje

Por ajo që në sytë e të gjithëve dukej një romancë filmike, që çoi edhe në martesë, tashmë i përket së shkuarës dhe përfundonte mes gjyqeve dhe gjyqeve.
Në mes të një procesi famëkeq divorci, po aq të profilit të lartë dhe të kushtueshëm sa ai i Johnny Depp dhe Amber Heard, këtë javë aktorja 47-vjeçare këmbënguli, përmes një dokumenti të dorëzuar në një gjykatë në Los Anxhelos, se Pitt kishte sulmuar familja gjatë një fluturimi privat në shtator 2016, nga Franca në Kaliforni, kur ata ishin ende çift.
Një akuzë delikate që i shtohet edhe asaj të bërë nga artistja pak më parë kur denoncoi problemet e rënda të varësisë ndaj alkoolit dhe drogës nga aktori.
Tani, Angelina Jolie shton një përbërës edhe më shpërthyes në procesin e divorcit: dhunën në familje.
Një situatë që çoi në një hetim të Pitt nga FBI dhe Departamenti i Shërbimeve të Fëmijëve dhe Familjes në Qarkun e Los Anxhelosit disa vite më parë.
Aktorja Maleficent u tha hetuesve se në martesën e saj “kishte shumë tension” dhe shpjegoi se veprimet e Pitt gjatë fluturimit të lartpërmendur, në të cilin ai do të kishte qenë shumë i dehur, e kishin bërë atë të ndihej si peng.
Sipas Anxhelinës, aktori 54-vjeçar ishte sjellë si “përbindësh” , duke u ankuar për mënyrën se si i rriste fëmijët dhe duke u bërtitur vazhdimisht të vegjëlve.
Një argument që aktorja e vlerësoi në total 25 mijë dollarë dëm emocional. Megjithatë, Brad Pitt u shpall i pafajshëm për mungesë provash të forta.

Lufta për kujdestarinë e fëmijës

Deri në maj 2021, Jolie gëzonte kujdestarinë e plotë të gjashtë fëmijëve të saj, por një gjykatës në Kaliforni i dha kujdestarinë e përbashkët babait të fëmijëve pas katër vjet e gjysmë në gjykatë.
Kështu ishin gjërat deri në korrik të po atij viti, kur gjyqtari i përmendur u përjashtua nga Gjykata e Lartë e Los Anxhelosit, sepse ai nuk kishte treguar se kishte marrëdhënie biznesi me Pitt. Kjo afërsi ngjalli shqetësime për paanshmërinë e tij.
Kështu, u arrit një marrëveshje e re për kujdestarinë që u kthye në kushtet e rënë dakord në vitin 2018. Kështu, Jolie rifitoi mbrojtjen e fëmijëve të saj, ndërsa babait do të kishte vetëm “kohë kujdestarie”./21Media

Back to top button