Burrë dhe grua të dy nga 100 vjet, vdiqën disa orë pas njëri- tjetrit

Një çift nga Ohio, të cilët ishin të martuar prej 79 vitesh, kaluan momentet e fundit së bashku.
Hubert dhe June Malicote , të dy 100 vjeç, vdiqën javën e kaluar, tha djali i tyre 76-vjeçar, Sam Malicote, për The Dayton Daily News .
Më 30 nëntor, Hubert i parapriu gruas së tij në vdekje “për vetëm disa orë, duke shënuar fundin e historisë së tyre 81-vjeçare të dashurisë “, sipas nekrologjisë së tij, përcjell portali rtv21.tv
Rreth 20 orë më vonë, June vdiq pasditen e 1 dhjetorit, tha Sam për The Dayton Daily News .
“Ndihem i trishtuar, por nuk duhet. Kush mund të presë të jetojë një jetë të tillë?” ka thënë ai për gazetën.
“Ata shkuan bashkë”, shtoi ai.
Sam i tha gazetës se pasi festoi Ditën e Falënderimeve si familje, nëna e tij u sëmur dhe iu nënshtrua kujdesit në bujtinë.
Të dy të lindur në korrik 1922, Hubert dhe June u martuan më 8 qershor 1943, i thanë më parë stacionit NBC WLWT .
Çifti më pas kaloi dy vjet të ndarë ndërsa Hubert ishte vendosur në Hawaii gjatë Luftës së Dytë Botërore. Por pas kthimit, June ishte pikërisht aty duke e pritur në stacion, kujton ai.
Ata u martuan dhe mirëpritën tre fëmijë, 7 nipër e mbesa dhe 11 stërnipër, sipas nekrologjisë së tyre.
Duke reflektuar për dashurinë e tyre prej dekadash, dyshja më parë thanë se një sekret i lidhjes së tyre të qëndrueshme ishte shmangia e debateve.
“Ne kurrë nuk kemi pasur një grindje,” tha Hubert për WLWT.
“Nëse ka polemika, mund t’ju duhet të largoheni për disa minuta,” vuri në dukje ai gjatë një interviste të veçantë me Today . “Pastaj ju ktheheni dhe ndryshoni temën ose e zgjidhni atë.”
Për më tepër, vajza e tyre Jo tha për median se dyshja “kapin duart dhe i thonë natën e mirë njëri-tjetrit” çdo natë.
“Pastaj në mëngjes, ata janë shumë të lumtur që e shohin njëri-tjetrin”, shtoi ajo. “Ata përshëndesin njëri-tjetrin me buzëqeshje”.
Duke folur për Today , Hubert tha se nuk mund ta imagjinonte të ishte pa gruan e tij të dashur.
“Është disi sikur nëse nuk jemi bashkë, skuadra është e prishur”, tha ai për gazetën në qershor. “Ne kemi pasur një jetë të mrekullueshme.”/21Media

Back to top button