Sot mbi vendin tonë do të mbajë kryesisht i vranët me intervale me diell dhe pak më i freskët, kurse në zonat kodrinore dhe malore me reshje të dobëta shiu afatshkurtër.
Erë e dobët deri mesatare, në lindje herë pas here e fortë, në veriperëndim.

Temperatura e mëngjesit nga 7 në 12 C, më e larta ditore nga 16 në perëndim në 23 C në juglindje dhe lindje të vendit.

Në shtatë ditët e ardhshme, deri në 10 maj,temperatura ditore më e ngrohtë dhe pak mbi mesataren.
Nga e diela pritet të mbajë sërish mot me diel./21Media