Çfarë ndodh me trupin tuaj kur mbani kufjet në vesh për një kohë të gjatë?

 
Mjekët kanë një rregull 60-60 për përdorimin e sigurt të kufjeve, që do të thotë se volumi 60% për çdo 60 minuta dëgjim është i padëmshëm. Kur shkelim këtë rregull, mund të përjetojmë ndjenjën e tjerrjes, të përziera, madje mund të vuajmë nga çrregullime të gjumit. Këto janë vetëm disa efekte që kufjet mund të kenë në trupin tonë nëse i përdorim ato për një kohë të gjatë dhe shumë shpesh.

Bright Side tregon se çfarë ndodh me trupin tuaj kur përdorni kufje për një kohë të gjatë.
Ju mund të keni një dhimbje koke 

Njerëzit që mbajnë kufje për një kohë të gjatë e ekspozojnë kokën ndaj presionit që nuk është menduar të ndodhë nga natyra. Si rezultat, lëkura e kokës dhe veshi i brendshëm ngjeshen dhe mund të kemi dhimbje koke. Mbajtja e kufjeve gjithashtu mund të përkeqësojë migrenën nëse jeni të prirur ndaj saj.
Ju mund të dëmtoni dëgjimin

Sipas shkencës, shumica e 30-vjeçarëve duhet të jenë në gjendje të dëgjojnë një tingull 17-kilohertz, që do të thotë se ata mund të dëgjojnë një mushkonjë që afrohet. Por e vërteta është, gjithnjë e më shumë të rinj nuk mund të dëgjojnë në këtë nivel në moshën e tyre. Për më tepër, a kemi të gjithë 15,000 qeliza dëgjimi në lindje, por pasi të kemi humbur një, nuk mund të rikthehet.

Ju mund të keni një bllokim dylli në veshët tuaj

Një grumbullim i dyllit të veshit ndodh sepse kufjet ndalojnë dyllin të dalë nga kanalet e veshit në mënyrë natyrale. Nga ana tjetër, veshët tuaj mund të bllokohen, gjë që mund të çojë në një infeksion të veshit. Për më tepër, kufjet veprojnë si shtupë pambuku dhe mund ta shtyjnë dyllin më thellë në kanalin e veshit, gjë që mund të rezultojë në dhimbje veshi dhe marramendje.
Ju mund të zhvilloni një gjendje të veçantë të quajtur vertigo

Vertigo është një ndjesi rrotulluese e humbjes së ekuilibrit, një iluzion i lëvizjes që nuk është aty. Shpesh shoqërohet me të përziera dhe marramendje. Ndodh kur veshët tanë janë të bllokuar nga kufjet që izolojnë zhurmën. Faktori shtesë që mund të shkaktojë ndjenjën e rrotullimit është dëgjimi i muzikës me volumin më të lartë. Ndërsa vendosim kufjet në veshët tanë, ne stimulojmë nervin e veshit të brendshëm dhe krijojmë presion të panatyrshëm brenda tij.
Mund të filloni të dëgjoni tinguj që nuk ekzistojnë, madje edhe në heshtje të plotë

Nëse e teproni me vendosjen e kufjeve, mund të zhvilloni një ndjesi të bezdisshme tringëllimë në veshët. Ju mund të filloni të dëgjoni, gumëzhimë, fërshëllimë ose gjëmim në veshët tuaj, edhe kur jeni në heshtje të plotë dhe duke pushuar. Kjo ndjesi nuk ka kurë, por mund të parandalohet lehtësisht duke reduktuar kohën e kufjeve dhe duke ulur volumin kur dëgjoni muzikë me kufje.
Mund të keni probleme me lëkurën dhe akne

Sipas ekspertëve mjekësorë, ata që shpesh vendosin kufje të mëdha mbi veshët, veçanërisht kur punojnë dhe djersiten, po lejojnë mijëra baktere të pakëndshme të shumohen. Kjo mund të çojë në puçrra fytyre dhe infeksione të lëkurës./21Media
Back to top button