Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ndaloni të vishni pantallona?

 
Pantallonat mund t’i tregojnë botës se çfarë stili ndiqni, çfarë lloj pune keni dhe çfarë tendencash mbështetni. Pantallonat kanë qenë pjesë e modës prej shumë vitesh dhe kanë qenë gjithmonë pjesë e garderobës së njerëzve.
Por, çuditërisht, disa gjëra mund të ndodhin nëse ndalojmë t’i veshim ato për një kohë dhe shëndeti ynë mund të ndryshojë gjithashtu, përcjell rtv21.tv
Bright Side ka shkruar se zbulimet janë vërtet befasuese! Do të donim të imagjinonit një jetë “pa pantallona” së bashku me ne.
1. Mund të shmangni celulitin ose përkeqësimin e tij

Ekspertët pohojnë se nëse ndalojmë së veshuri pantallona të ngushta, veçanërisht xhinse të ngushta, mund të shmangim përkeqësimin e celulitit. Kur kryqëzojmë këmbët ose veshim pantallona të ngushta, kemi një shans të madh për të zhvilluar lëkurë “lëvozhgë portokalli”.
Studiuesit britanikë paralajmërojnë se xhinset shumë të ngushta provokojnë celulit në kofshë. Qarkullimi i ndërprerë i gjakut pengon oksigjenin dhe lëndët ushqyese të arrijnë atje ku duhet të shkojnë në trupin tonë. Rezultati: lëkura është e lodhur dhe metabolizmi i lëkurës ngadalësohet.
2. Mund ta shikoni veten me sy të ndryshëm

Fizioterapistët paralajmërojnë se veshja e pantallonave mund t’ju bëjë ta shihni veten më të hollë se sa jeni. Ato fshehin të gjitha pikat “problematike” në trupin tonë dhe mund të na japin ndjenjën e rreme se nuk kemi nevojë të ushtrohemi. Nëse ndaloni së veshuri pantallona, ​​mund të zbuloni se disa pjesë të trupit tuaj kanë nevojë për vëmendjen tuaj dhe kjo mund të jetë një motivim i fortë për të zgjedhur një mënyrë jetese aktive.
3. Trupi juaj dhe organet e brendshme mund të ndjehen më të relaksuar

Veshjet e ngushta, xhinset dhe rripat, si dhe të brendshmet me ngjeshje, mund të shkaktojnë probleme, “veçanërisht dhe veçanërisht kur dikush ha tepër”, thotë Jamie Koufman, MD, një specialiste e refluksit.
Presioni i krijuar nga pantallonat dhe rripat në stomak mund të provokojë refluks acidi – rikthimi i acidit të stomakut, duke shkaktuar urth. Pra, kur ndalojmë së veshuri pantallona, ​​mund të ndjejmë më pak presion në organet tona të brendshme dhe të shmangim këto ndjenja të pakëndshme.
4.Trupi juaj mund të ketë më pak kruarje

Ne mund të jemi alergjikë ndaj pëlhurave të ndryshme dhe kjo është arsyeja pse trupi ynë mund të ndjejë kruarje nganjëherë. Por ajo që shkakton kruarje të rëndë është kontakti i ngushtë i materialit me këmbët tona. Teksa veshim pantallonat, veçanërisht ato të ngushta, provokojmë atë kontakt të ngushtë të rrobave me trupin tonë dhe mund të fillojë të ënjtet dhe kruhet./21Media
 

Back to top button