Çifti me fat, gjeti monedha ari nën dyshemenë e kuzhinës së tyre

Një çift nga Anglia mbetën të habitur kur gjetën 264 monedha ari me vlerë 754,000 £ të fshehura nën dyshemenë e kuzhinës së tyre.
Dyshja -të cilët jetojnë në fshatin Ellerby, North Yorks po dekoronin kur u përplasën me një filxhan të mbushur me copa të shtrenjta.
Në fillim ata menduan se kishin zbuluar një kabllo elektrike gjashtë inç nën beton në shtëpinë e tyre të shkëputur të shekullit të 18-të, ku ata kanë jetuar për më shumë se dhjetë vjet, transmeton rtv21.tv
Por, kur e ngritën nga poshtë dyshemesë, gjetën sasinë e monedhave në një filxhan prej balte të lyer me kripë, që ishte afërsisht në të njëjtën madhësi si një kanaçe Coke.
Në një inspektim më të afërt, ata gjetën monedhat e arit që datonin nga 1610 deri në 1727 dhe mbulonin mbretërimin e James I dhe Charles I deri te George I.
Çifti kontaktoi ankandët e Londrës Spink & Son dhe një ekspert vizitoi pronën e tyre për të vlerësuar grumbullin.
Ata u gjurmuan se i përkisnin një familjeje tregtare të pasur dhe me ndikim nga Hull, Fernley-Maisters.
Familja Maister ishin importues dhe eksportues të mineralit të hekurit, drurit dhe qymyrit dhe brezat e mëvonshëm shërbyen si politikanë Whig dhe deputetë të Parlamentit në fillim të viteve 1700.
Monedhat u grumbulluan gjatë jetës së Joseph Fernley dhe gruas së tij Sarah Maister./21Media

Back to top button