Cramon: S’ka ultimatum për Serbinë, por s’ka as BE për Serbinë pa marrëveshje me Kosovën

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, tha se Serbisë nuk i janë dhënë ultimatume dhe se qëllimi i diplomatëve perëndimorë është t’i ofrojnë Beogradit dhe Prishtinës përparim në dialog, por që plani i BE-së lidhet me progresin në integrimin evropian.

“Nuk ka pasur asnjë ultimatum”, ka thënë Von Cramon në një intervistë për të përjavshmen serbe “Vreme”, duke komentuar deklaratat e presidentit të Serbisë, i cili takimin e fundit me pesëshen amerikano-evropiane e cilësoi si vendosje ultimatumi – ose pranimi franko-gjerman. plani ose pezullimi i integrimit evropian.

“Të jeni të sigurt se ne nuk jemi këtu për të lëshuar ultimatume. Përfaqësuesit perëndimorë kanë ardhur me mirëbesim për të nisur gjërat dhe për t’i ofruar Serbisë dhe Kosovës një rrugë përpara”, tha Cramon.

Ajo, duke theksuar se dialogu i Brukselit ka 12 vjet që zhvillohet, theksoi se bisedimet duhet të vazhdojnë “për thelbin, për të cilin është edhe plani i BE-së”.

“Është e qartë se të gjithë në Serbi e dinë se pa një marrëveshje me Kosovën nuk do të ketë integrim në BE. Kjo është arsyeja pse unë nuk mendoj se është një çështje për të konkluduar se integrimi evropian nuk do të përparojë nëse marrëveshja dështon – kjo është e qartë”, theksoi Viola von Cramon./21Media

Back to top button