Deodorantë natyralë që mund t’i bëni në shtëpi

Një studim sugjeron se përdorimi i antidjersës shkakton ndryshime në kolonitë bakteriale të sqetullave, duke krijuar më shumë baktere. Edhe pse ende nuk janë përcaktuar pasojat e përdorimit të deodorantëve, ka njerëz që preferojnë të kërkojnë alternativa më natyrale për t’u kujdesur për trupin e tyre ose që madje përpiqen të krijojnë artikujt e tyre të kujdesit personal në shtëpi.
Bright Side ka treguar disa receta që mund të jenë të dobishme për të bërë deodorantët tuaj në një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe praktike. Nëse jeni të interesuar ta bëni këtë, mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj për të gjetur se cila është alternativa më e mirë për llojin e lëkurës tuaj.
Ujë, livando dhe uthull

Do t’ju duhet:
15 pika vaj esencial livando
1/2 filxhan uthull molle
1 degë livando
1 gotë ujë
Lavanda njihet për aromën e saj të këndshme, por ka edhe veti anti-inflamatore dhe antimikrobike. Uthulla gjithashtu i ka ato veti, megjithatë, nëse aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë, mund të shkaktojë acarim, dhe për këtë arsye uji është kaq i rëndësishëm, pasi do të hollojë përbërësit.
Në një enë të dezinfektuar më parë, përzieni ujin me uthullën dhe pikat e vajit. Lani mirë degëzën e livandës dhe shtoni lulet në përzierje. Lëreni të qëndrojë për 10 orë përpara se ta përdorni.
Deodorant me argjilë të bardhë

Do t’ju duhet:
50 g sodë buke.
25 ml vaj kokosi
50 g argjilë të bardhë
10 pika vaj esencial calendula
Një kavanoz qelqi
Balta e bardhë ndihmon në thithjen e toksinave nga lëkura dhe shërimin e infeksioneve, ndërsa vaji esencial i kalendulës përdoret në trajtimin e lezioneve të lëkurës dhe si ilaç për inflamacionin.
Përziejini përbërësit derisa të përftoni një masë homogjene. Ju mund ta ruani produktin deri në një vit nëse e mbani në një vend të freskët, të errët dhe të thatë.
Sodë buke dhe niseshte misri

Do t’ju duhet:
1/2 filxhan sodë buke
1/2 filxhan niseshte misri
2 lugë gjelle vaj kokosi
10 pika vaj esencial rozmarine
Soda e bukës ka veti antibakteriale dhe po ashtu edhe vaji i kokosit, i cili është gjithashtu anti-inflamator dhe hidratues. Vaji esencial i rozmarinës mund të zëvendësohet nga çdo aromë tjetër, megjithëse kjo e veçantë i jep elasticitet lëkurës.
Për përgatitjen, duhet t’i përzieni përbërësit në mënyrë të barabartë derisa të bëhet pastë. Aplikojeni me masë dhe prisni pak derisa vaji të përthithet, për të ruajtur efektivitetin e tij.
Deodorant i ngurtë i vaniljes

Do t’ju duhet:
20 g dyll blete
25 g gjalpë shea
40 g vaj bajamesh të ëmbël
20 g oksid zinku
4 vitamin E capsules
3 pika esencë vanilje
Dylli i bletës mund të përmirësojë barrierën e lëkurës dhe përmban një faktor të caktuar mbrojtës UV. Oksidi i zinkut mbron lëkurën nga bakteret duke eliminuar aromat e këqija, dhe vitamina E njihet për sigurimin e elasticitetit të lëkurës.
Për të përgatitur këtë deodorant, shkrini dyllin e bletës, vajin e bajames së ëmbël dhe gjalpin shea në një kazan të dyfishtë. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni pjesën tjetër të përbërësve. E përziejmë mirë dhe masën e lëngshme e hedhim në enë. Mund ta përdorni pasi të jetë ngurtësuar plotësisht.
Deodorant me aloe vera

Do t’ju duhet:
2 lugë gjelle tul aloe vera
1 lugë gjelle lëng limoni
1 1/2 lugë gjelle sodë buke
1 lugë gjelle ujë trëndafili
1 lugë glicerinë
Aloe ka veti të ndryshme që e bëjnë atë një nga opsionet më të mira natyrore për lëkurë të shëndetshme: e mban lëkurën të hidratuar dhe të re, dhe ka veti shëruese, antivirale dhe antiseptike. Glicerina është një hidratues i fuqishëm që mbron lëkurën.
Fillimisht përzieni lëngun e limonit me sodën e bukës në zjarr dhe lëreni të vlojë, më pas shtoni ujin e trëndafilit dhe hiqeni tiganin nga burimi i nxehtësisë. E lemë të ftohet dhe shtojmë pjesën tjetër të përbërësve. Mbajeni përzierjen në një kavanoz qelqi, shkruan BrightSide.
Deodorant me grejpfrut

Do t’ju duhet:
5 lugë gjelle vaj kokosi
1/4 lugë gjelle sodë buke
1/2 lugë gjelle niseshte misri
20 pika vaj esencial grejpfrut
Niseshte misri mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës nën sqetulla të padëmtuar nga fërkimi nga veshjet ose lëvizjet natyrale të trupit. Vaji esencial freskues i grejpfrutit energjizon dhe ndriçon shqisat. Përveç aromës së tij të shijshme, ka veti antibakteriale.
Përziejini përbërësit derisa të përftoni një masë homogjene dhe ruajini në një kavanoz qelqi të pastruar më parë./21Media

Back to top button