Deri në 150 mijë tifozë për finalen e Europa League

Policia në Spanjë vlerëson se deri në 150,000 tifozë do të jenë në Sevilje për finalen e Europa League të mërkurën.
Ata thanë se prisnin që tifozët e Rangers të tejkalonin tifozët e Eintracht Frankfurt.
Kapaciteti i Estadio Sanchez Pizjuan, i cili po pret finalen, është vetëm 42,700.
Në një konferencë për shtyp, zyrtarët thanë se trenat që shkonin në qytet nga Madridi dhe Malaga ishin plotësisht të mbushur me të njëjtën gjë që pritej të mërkurën, përcjell portali rtv21.tv
Rrugët përreth stadiumit ku po zhvillohet ndeshja mbyllen të martën me një perimetër më të gjerë sigurie të vendosur në ditën e lojës – e cila do të jetë finalja e parë evropiane e Rangers në 14 vjet.
Autoriteti i transportit të Seviljes po shton shërbime shtesë të autobusëve në ditën e lojës për të çuar tifozët pa bileta të Rangers në stadiumin Estadio La Cartuja me kapacitet prej 57,000 personash në veri të qytetit ku ndeshja do shfaqet në një ekran të madh.
Tifozët e Frankfurtit pa bileta do të dërgohen për të parë ndeshjen në një ekran të madh në The Prado de San Sebastián.
Do të jenë 5000 policë në gatishmëri për të siguruar që e gjithë ngjarja të kalojë në mënyrë të sigurt.
UEFA, organi drejtues i futbollit, kishte ndarë vetëm 9,500 bileta për tifozët e secilit prej dy klubeve në Estadio Sanchez Pizjuanin, i njëjti stadium ku Celtic humbi finalen e Kupës Uefa 2003 nga Porto.
Pjesa tjetër e biletave iu dha sponsorëve dhe njerëzve nga klube të tjera.
Tani mendohet se më shumë bileta mund të jenë në dispozicion për tifozët e Rangers dhe Frankfurt, por do të ketë ende dhjetëra mijëra pa bileta.
Zyrtarët e qytetit kanë këmbëngulur se Sevilja është gati të presë finalen – pavarësisht numrit të madh të vizitorëve.
Si dhe aranzhimet e transportit, ajo ka vendosur një “plan të veçantë pastrimi” që përfshin 200 punëtorë që lajnë trotuaret dhe zbrazin koshët e mbeturinave.
Ata kanë vendosur edhe 110 urinale në zonat më të frekuentuara të qytetit.
Dy finalet e mëparshme evropiane me Rangers janë dëmtuar nga skena të dhunshme./21Media

Back to top button