Dhuna përfshin gjithë Sudanin

Përleshje të ashpra raportohen në të gjithë Sudanin, derisa luftimet midis fraksioneve të armatosura rivale vazhdojnë të përhapen.

Dhuna midis ushtrisë dhe një grupi paraushtarak të quajtur Forcat e Mbështetjes së Shpejtë ka hyrë tashmë në ditën e tretë, shkruan BBC.

Gati 100 njerëz janë vrarë, tha një sindikatë mjekësh, ndërsa numri i të plagosurve ka kaluar 1.100.

Të dyja palët ndërluftuese pretendojnë se kontrollojnë vendet kryesore në kryeqytetin Kartum.

Ato kanë shpallur një armëpushim të përkohshëm të dielën, për të lejuar evakuimin e të plagosurve, por nuk është e qartë se sa i janë përmbajtur atij.

Mjekët paralajmëruan se situata në spitalet në Khartoum është jashtëzakonisht e vështirë dhe se luftimet po ndalonin personelin dhe furnizimet mjekësore të arrinin tek njerëzit e lënduar.

Luftimet janë pjesë e një lufte të egër për pushtet brenda udhëheqjes ushtarake të vendit, e cila është përshkallëzuar në dhunë midis fraksioneve rivale.

Dy burrat në qendër të saj nuk pajtohen rreth mënyrës sesi vendi duhet të kalojë drejt sundimit civil. Sudani është drejtuar nga gjeneralë që kur një grusht shteti përmbysi presidentin autoritar të gjatë, Omar al-Bashir, në vitin 2019.

Back to top button