Ditë zie për Rusinë

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

Sulmuesi i shën Petersburgut është nga Azia Qendrore

Personi i dyshuar për vrasjen e 11 njerëzve në një tren Shën Petersburg është rreth të 20-tave dhe nga Azia Qendrore, sipas mediave ruse.

Të paktën 45 të tjerë u plagosën në shpërthim ndërmjet dy stacioneve nëntokësore të hënën pasdite.

Agjencitë e lajmeve Interfax dhe Tass thonë se është identifikuar i dyshuari, por ka raporte kontradiktore nëse ai ishte sulmuesi vetëvrasës.

Autoritetet në Shën Petersburg kanë shpallur tri ditë zie.

Presidenti Vladimir Putin, i cili ishte në qytet, kur ndodhi shpërthimi, ka vizituar vendin e ngjarjes të hënën në mbrëmje dhe vendosi lule në një vend të shenjtë të improvizuar.

Hetuesit rusë e kanë përshkruar sulmin si “akt i terrorist”, por kanë dhënë pak detaje. Asnjë grup nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Kryeministri Dmitry Medvedev tha në një postim në Facebook se shpërthimi ishte një “sulm terrorist”.