Edhe të martën në Kosovë do të mbajë mot i ftohtë dhe me ngrica. Sipas parashikimeve, temperaturat në viset e ulëta do të jenë -11 gradë Celsius deri në 2 gradë Celsius. Ndërsa, në viset malore temperaturat do të lëvizin ndërmjet -16 deri n ë-1 gradë Celsius.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) njoftoi edhe se të mërkurën vende-vende parashihet të ketë reshje të dobëta bore, ndërsa të enjten priten ngritje graduale në fushat termike, në të dy vlerat ekstreme.