Erdogan: Rinovohet marrëveshja për eksportin e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të shtunën një zgjatje të marrëveshjes së grurit të Detit të Zi, por ai nuk specifikoi një datë të re skadimi.

Marrëveshja, e cila u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia korrikun e kaluar për të garantuar kalim të sigurt për anijet që transportonin eksporte jetike të grurit nga Ukraina, ishte caktuar të skadonte sot.

“Si rezultat i negociatave tona me të dyja palët, ne zgjatëm periudhën e marrëveshjes”, tha Erdogan në një ngjarje në provincën Çanakkale të Turqisë.

“Kjo marrëveshje, e cila ka siguruar dërgimin e 25 milionë tonë drithë në tregjet botërore me më shumë se 800 anije deri më sot, është me rëndësi jetike për stabilitetin e furnizimit global të ushqimit”, shtoi Erdogan.

Marrëveshja vjen pasi Rusia tha të hënën se kishte rënë dakord për një zgjatje 60-ditore të marrëveshjes, ndërsa OKB-ja theksoi të enjten se marrëveshja deklaroi se do të zgjatej për 120 ditë – jo 60.

Ukraina dhe Rusia janë të dyja furnizues të rëndësishëm të ushqimit për botën. Ukraina – e njohur si një nga shportat e bukës së globit – normalisht furnizon rreth 45 milionë tonë metrikë drithë në tregun global çdo vit dhe është eksportuesi kryesor në botë i vajit të lulediellit. Së bashku me Rusinë, ajo përbënte rreth një të katërtën e eksporteve globale të grurit në vitin 2019.

Përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, çmimi i ushqimit ishte tashmë në nivelin e tij më të lartë në një dekadë për shkak të zinxhirëve të furnizimit të ngatërruar nga pandemia Covid-19 dhe ngjarjeve ekstreme të motit.

Në vitin 2022, numri i njerëzve që përballeshin me pasigurinë akute ushqimore – që do të thotë se aksesi i tyre në ushqim ishte aq i kufizuar sa kërcënonte jetën dhe jetesën e tyre – shkoi në 345 milionë nga 135 milionë në vitin 2019./21Media

Back to top button