“Facebook” nuk bëri asgjë në lidhje me mashtrimin e biletave për koncertin e Taylor Swift

Përdoruesit e Facebook, llogaritë e të cilëve u hakuan dhe u rrëmbyen për të shitur bileta të rreme të Taylor Swift, kanë kritikuar platformën se nuk ka bërë më shumë për të ndaluar mashtruesit.

Disa thanë se miqtë kishin humbur qindra paund pasi iu përgjigjën postimeve mashtruese që ofronin bileta për datat e turneut të Swift në Mbretërinë e Bashkuar dhe se Facebook nuk iu përgjigj përpjekjeve të shumta për të raportuar hakimet, transmeton rtv21.tv.

Kerry Plant, nga Worcester, tha: “Po të kishin reaguar për këtë pak më shpejt, atëherë ne mund ta kishim parandaluar shumë këtë.”

Facebook tha se e merr seriozisht “sigurinë dhe sigurinë e komunitetit tonë” dhe “po investon vazhdimisht në mbrojtje kundër mashtrimit”.

Ka pasur një kërkesë të madhe për bileta për të parë turneun Eras të superyllit të popit, i cili arrin në Evropë kur ajo luan në Paris të enjten, përpara datës në MB në qershor dhe gusht.

Muajin e kaluar, Lloyds Bank vlerësoi se tifozët britanikë kishin humbur 1 milion £ në mashtrimet e biletave, 90% e të cilave thuhej se kishin filluar në Facebook.

Zonja Plant tha se dy mikesha të Facebook-ut kishin humbur më shumë se 300 £ secila pasi u mashtruan nga postimet që reklamonin bileta në burimin e saj pasi llogaria e saj ishte hakuar./21Media

Back to top button