G7 kërkon pauzë humanitare në Gaza

(Lajm i përditësuar)


G7 kërkon pauzë humanitare në Gaza

Ministrat e Jashtëm të Grupit të Shtatë ( G7 ) shprehën të mërkurën mbështetje për pauzat humanitare në Gaza për të mbështetur dërgesat e ndihmave, lëvizjen civile dhe lirimin e pengjeve – por nuk bëri thirrje për një armëpushim.

Ndërkohë, Sekretari Amerikan i Shtetit,  Antony Blinken ka përshkallëzuar kundërshtimin e tij për një armëpushim në Gaza, duke thënë se “ata që bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm kanë detyrimin të shpjegojnë se si të trajtojnë rezultatin e papranueshëm që ka të ngjarë të sjellë”.

Refuzimi i armëpushimit nga SHBA dhe G7 i vë ata në mosmarrëveshje me homologët e tyre arabë dhe një numër në rritje të zërave ndërkombëtarë, pasi mbështetja për fushatën ushtarake të Izraelit tregon një  erozion të thelluar.

Izraeli thotë se qëllimi i ofensivës ajrore dhe tokësore në Gaza është eliminimi i plotë i Hamasit.


OBSH: Asgjë nuk e justifikon tmerrin që po durojnë civilët në Gaza

Ndërsa viktimat civile rriten , Izraeli po  përballet me presion të shtuar ndërkombëtar  për fushatën e tij ushtarake kundër Hamasit në Gaza. “Asgjë nuk e justifikon tmerrin që po durojnë civilët,” tha një zëdhënës i OBSH-së .

Më shumë se  10,000 njerëz janë vrarë  në Gaza që kur Izraeli filloi ofensivën e tij pas sulmit të Hamasit një muaj më parë,  tha Ministria palestineze e Shëndetësisë  në Ramallah,  duke marrë nga burime në enklavën e kontrolluar nga Hamasi.

Shtëpia e Bardhë tha se nuk beson se forcat izraelite duhet të ripushtojnë Gazën pasi kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të ketë “përgjegjësinë e përgjithshme të sigurisë” për rripin për një “periudhë të pacaktuar”. Një ndihmës i lartë i Netanyahut tha se plani i pasluftës i Izraelit nuk është një “pushtim i vazhdueshëm”.

Më shumë se 600 shtetas të huaj u evakuuan nga Gaza në Egjipt përmes pikës kufitare Rafah të martën, tha një zyrtar egjiptian për CNN, numri më i lartë ditor që nga fillimi i evakuimeve javën e kaluar.


Përparimi ushtarak i Izraelit shkakton një valë të re evakuimesh civilësh

Përparimi ushtarak izraelit në qytetin e Gazës ka shkaktuar një eksod të ri të civilëve, duke marrë parasysh paralajmërimet izraelite për të lënë shtëpitë e tyre dhe për t’u nisur drejt jugut.

Ushtria izraelite tha se hapi një rrugë evakuimi në jug të martën.

Për disa orë, qindra njerëz ishin në lëvizje, disa me karroca të tërhequra nga gomarët, por shumica në këmbë./21Media

Back to top button