Irani paralajmëron se përgjigja e tij do të jetë “më e fortë dhe më e vendosur” nëse Izraeli hakmerret

(Lajm i përditësuar)

Irani paralajmëron se përgjigja e tij do të jetë “më e fortë dhe më e vendosur” nëse Izraeli hakmerret.

Irani ka paralajmëruar se do të përgjigjet me më shumë forcë nëse Izraeli hakmerret mbi sulmet e kësaj fundjave, për të cilat Teherani tha se ishin vetë një përgjigje ndaj një sulmi izraelit në fillim të këtij muaji në kompleksin e ambasadës së tij në kryeqytetin e Sirisë, Damask.

“Republika Islamike e Iranit nuk do të hezitojë të ushtrojë të drejtën e saj të natyrshme për vetëmbrojtje kur kërkohet”, tha në një deklaratë ambasadori dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani.

Nëse regjimi izraelit kryen përsëri ndonjë agresion ushtarak, përgjigja e Iranit do të jetë me siguri dhe vendosmëri më e fortë dhe më e vendosur”, shtoi ambasadori Iravani.

Izraeli thotë se së bashku me aleatët e tij kanë kapur shumicën dërrmuese të më shumë se 300 dronëve dhe raketave të lëshuara nga Irani

Izraeli tha se ka pasur një numër të vogël goditjesh në territorin e saj, duke përfshirë një bazë të IDF në jug të Izraelit, ndërsa një fëmijë është plagosur.

Ndërkohë, ministri i mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, ka thënë se konfrontimi me Iranin “nuk ka përfunduar ende”

Sulmi i paprecedentë dhe hakmarrës i Iranit shënon herën e parë që ai ka shënjestruar Izraelin drejtpërdrejt nga toka e tij

Sulmi i Teheranit është një hakmarrje ndaj një sulmi izraelit në të cilin u vra një komandant ushtarak iranian në Damask në fillim të këtij muaji.

Sirenat u dëgjuan në të gjithë Izraelin dhe shpërthime të forta u dëgjuan mbi Jerusalem, me sistemet e mbrojtjes ajrore që rrëzuan objekte mbi qytet.

Presidenti Biden i tha Izraelit se mbështetja amerikane për aleatin e tij është “e hekurt”, duke shtuar se SHBA ndihmuan “të rrëzohen pothuajse të gjithë dronët dhe raketat që vijnë”.


Izraeli thotë se shkatërroi mbi 99% të 300 dronëve iranianë

Ushtria izraelite tha të dielën se “99%” e më shumë se 300 predhave të hedhura në Izrael nga Irani u kapën.

Vetëm “një numër i vogël” raketash balistike arritën në territorin e vendit, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, kundëradmirali Daniel Hagari.

Raketat balistike të tjera, të gjitha raketat dhe të gjithë dronët u kapën përpara se të arrinin në territorin izraelit, shtoi ai. Rreth 170 dronë, më shumë se 30 raketa dhe më shumë se 120 raketa balistike u lëshuan në Izrael nga Irani, tha ai, shumica dërrmuese të kapura nga Forcat Ajrore izraelite dhe “partnerët” izraelitë.

Raketat balistike që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore Nevatim në Izraelin jugor, tha Hagari, duke shtuar se ato shkaktuan vetëm dëmtime të lehta strukturore.

Baza po funksiononte dhe po vazhdonte operacionet e saj pas sulmit, me avionë që vazhdonin ta përdornin bazën, shtoi ai. Disa nga armët e lëshuara në Izrael u qëlluan nga Iraku dhe Jemeni, shtoi Hagari.

Lindja e Mesme u zhyt më thellë në ujëra të paeksploruara pas sulmit të paprecedentë pesë-orësh të Iranit mbi Izraelin, që nisi të shtunën vonë në mbrëmje. Forcat amerikane kapën më shumë se 70 dronë dhe të paktën tre raketa balistike, sipas zyrtarëve amerikanë.

Vlerësimi i SHBA-së është se sulmet e Iranit kanë qenë kryesisht të pasuksesshme. Presidenti i SHBA Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu në një telefonatë se vendi i tij duhet të konsiderojë një fitore sepse vlerësimi aktual i SHBA-së është se sulmet e Iranit kishin qenë kryesisht të pasuksesshme dhe demonstruan aftësi superiore ushtarake të Izraelit, tha një zyrtar i lartë i administratës për CNN.

Presidenti Joe Biden e bëri të qartë se SHBA nuk do të marrë pjesë në asnjë operacion sulmues kundër Iranit, sipas një zyrtari të lartë të administratës. Por ai tha se angazhimi i Uashingtonit për sigurinë e Izraelit kundër kërcënimeve iraniane mbetet “i hekurt”./21Media

Back to top button