Johnson nuk mund të parashikojë normalizimin e marrëdhënieve me Putinin

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka thënë se nuk mund të shohë se si mund të ketë një normalizim të marrëdhënieve me Vladimir Putinin pas pushtimit rus të Ukrainës.
I pyetur në Radio LBC nëse presidenti rus mund të pranohej përsëri në skenën botërore nëse do të pendohej për luftën, Johnson tha: Pendimi do të jetë shumë i vështirë për Vladimir Putin tani… asgjë nuk është e pamundur, mendoj, por unë thjesht nuk mund të shoh për jetën time se si mund të rinormalizojmë marrëdhëniet me Putinin tani.
Johnson paralajmëroi gjithashtu për një përsëritje të vitit 2014 kur liderët botërorë dënuan aneksimin e Krimesë nga Rusia nga Ukraina, por vazhduan të negociojnë një “rrugë përpara” për Putinin.
“Dhe Putini në thelb e përdori atë si një mënyrë për të përdredhur thikën në Ukrainë”, shtoi Johnson./21Media

Back to top button