Kabul: Aeroporti – e vetmja shpresë…

Situata në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, është bërë gjithnjë e më dëshpëruese, me më shumë se 20,000 njerëz brenda dhe përreth objektit duke u përpjekur të hipin në aeroplana.
Aeroporti është epiqendra e një përpjekje kaotike për të ikur nga vendi për dhjetëra mijëra njerëz – përfshirë punëtorë ndërkombëtarë, përkthyes afganë dhe gra që tani janë në rrezik nën sundimin taleban.
Deri të dielën në mëngjes, numri i njerëzve në aeroport që prisnin fluturime ishte rritur në 18,500, dhe 2,000 të tjerë prisnin në derë për të hyrë, tha një burim i njohur me situatën për CNN.
Një nga arsyet e kaosit ishte vendimi për lëshimin e vizave elektronike për aplikantët për një vizë të veçantë emigracioni (SIV), pa emra dhe numra dokumentesh. Vizat u kopjuan më pas si pamje të ekranit dhe afganët ua dërguan mijëra afganëve të tjerë që nuk kualifikoheshin për qasje në aeroport, tha burimi.
Pentagoni po aktivizon linjat ajrore amerikane për të ndihmuar në evakuimin nga Afganistani
Kushtet u përkeqësuan gjatë së dielës, me derën e përparme të aeroportit të mbyllur dhe familjet në kaos u ndanë dhe u dërguan në vende të ndryshme.
“Unë nuk e di se çfarë po bënin, por stafi lokal ende po lufton në derë dhe as nuk mund të hyjë brenda”, tha një burim afer situatës për CNN, duke iu referuar punonjësve afganë në Shtetet e Bashkuara.
Familjet u ndanë dhe u dërguan në vende të ndryshme, shtoi burimi. Kjo “nuk ishte e qëllimshme dhe nuk është me të vërtetë faji i zyrtarëve amerikanë, por ata ose zgjedhin të hyjnë veçmas, ose të ndahen në hyrje,” thanë ata.
“Ata kanë pasur raste kur nëna, babi dhe fëmijët përfundojnë në vende të ndryshme,” tha burimi.
Brenda aeroportit të dielën, CNN pa disa aeroplanë ushtarakë C-17 gati për t’u nisur, me një prani të madhe ushtarake aty pranë. Ata pritet të punojnë gjatë gjithë natës në një përpjekje për të adresuar numrin e mbetur të udhëtarëve, thuhet nder te tjera ne nje raport te sotëm më të gjatë të CNN nga gjithë ato qe po ndodhin në Aeroportin e Kabulit, që mund te quhet vend i shpresës per jetë. /E.D-21Media

Back to top button