Kina dhe Rusia kanë njoftuar se do ta ndërtojnë një stacion hapësinor hënor.

Agjencia ruse e Hapësirës Roscosmos thotë se ka nënshkruar një marrëveshje me Administratën Kombëtare të Hapësirës të Kinës për të zhvilluar struktura kërkimore në sipërfaqen e hënës, në orbitë ose të dyja.

Një deklaratë nga agjencitë hapësinore të të dy vendeve thotë se ajo do të jetë në dispozicion për t’u përdorur nga kombet e tjera, transmeton rtv21.tv.

Kjo vjen ndërsa Rusia përgatitet të festojë 60 vjetorin e fluturimit të saj të parë hapësinor me njerëz.

Stacioni Hënor Shkencor Ndërkombëtar do të kryejë një gamë të gjerë kërkimesh shkencore duke përfshirë eksplorimin dhe përdorimin e hënës, tha një deklaratë nga të dy agjencitë.

Ai shtoi se të dy shtetet Rusia dhe Kina do të bashkëpunojnë në planifikimin, hartimin, zhvillimin dhe funksionimin e stacionit të kërkimit.

Chen Lan, një analist i specializuar në programin hapësinor të Kinës, i tha agjencisë së lajmeve AFP se projekti është një “punë e madhe”.

“Ky do të jetë projekti më i madh ndërkombëtar i bashkëpunimit hapësinor për Kinën, kështu që është domethënës”, tha ai.

Kina është një lulëzim relativisht i vonë kur bëhet fjalë për botën e eksplorimit të hapësirës, por dhjetorin e kaluar sonda e saj Chang’e-5 solli me sukses shkëmbin dhe “tokën” që mori nga hëna. Në atë kohë u pa si një demonstrim tjetër i aftësisë në rritje të vendit në hapësirë.

SHBA ka njoftuar planet për t’u kthyer në hënë deri në 2024 . Programi, i quajtur Artemis, do të shohë një burrë dhe grua që shkelin në sipërfaqen hënore në atë që do të ishte ulja e parë me njerëz që nga viti 1972./21Media