Kina fillon transportuesit e avionëve me rritje ushtarake

Kina ka nisur një bartës të ri avionësh, duke rritur praninë ushtarake mes tensioneve në rritje në rajon

Është bartësi i dytë i avionëve të vendit, pas Liaoning, dhe i pari që është bërë në vend, shkruan BBC.

Televizioni shtetëror kinez tha se anija pa emër ishte “transferuar nga pjesa e thatë në ujë” në portin verilindor të Dalianit. Kjo lëvizje e shtetit kinez vjen në mes të retorikës së nxehtë midis SHBA dhe Koresë së Veriut në ditët e fundit.

Kina ka pasur vetëm një transportues operacional të avionit, Liaoning, të cilin e bleu nga Ukraina dhe u ripërpunua.

SHBA ka vendosur anije luftarake dhe një nëndetëse në gadishullin Korean, duke shkaktuar zemërim nga Koreja e Veriut.  Ekziston edhe çështja e vazhdueshme e pretendimeve territoriale konkurruese në Detin e Kinës Jugore.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button