Klubet evropiane kundër Botërorit me 48 ekipe

1 min read

Rikthehen kundërshtimet ndaj FIFA-s lidhur me Botërorin me 48 ekipe në 2026

Presidenti i Bayern Munich dhe numri një i shoqatës së Klubeve Evropiane (ECA), Karl Heinz Rummenigge është shprehur se Federata Ndërkombëtare e Futbollit e di që nuk u pëlqen fakti i shtimit me 50% te numrit të pjesëmarrësve në Botëror.

“Të gjithë kemi të drejtë që të gjejmë një zgjidhje. Edhe UEFA është me klubet evropiane. Janë 220 të tillë që përfaqësohen në ECA dhe kërkojnë që të reduktohet numri i ndeshjeve ndërkombëtare”, tha ai.