Konflikti me Azerbajxhanin, Armenia thotë se iu vranë mbi 100 trupa

Më shumë se 100 ushtarë armenë janë vrarë në përleshjet kufitare me Azerbajxhanin që nga e hëna, tha kryeministri armen, Nikol Pashinyan.
Azerbajxhani tha të enjten se 71 nga trupa të tyre ishin vrarë, në luftime për të cilat të dyja palët fajësojnë tjetrën.
Ky është i fundit në një seri konfliktesh të gjata të zhvilluara midis dy ish-republikave sovjetike mbi rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut.
Rusia dhe SHBA-ja kanë bërë secila thirrje për paqe mes dy vendeve.
Duke folur në parlamentin e vendit të tij, kryeministri Nikol Pashinyan tha se 105 ushtarakë armenë ishin vrarë që nga nata e së hënës në sulmet që ai fajësoi Azerbajxhanin.
Ai gjithashtu akuzoi trupat azerbajxhane për pushtimin e 10 km katrorë të territorit armen këtë javë dhe tha se tani i ishte drejtuar Rusisë për ndihmë ushtarake – një aleat i vjetër i Armenisë.
Azerbajxhani mohon rrëfimin armen të ngjarjeve të kësaj jave, duke përfshirë raportet se ka qëlluar mbi automjete që i përkisnin shërbimeve të sigurisë ruse FSB të vendosura brenda Armenisë.
Në vend të kësaj, Azerbajxhani pretendon se fqinji i tij e filloi konfliktin duke bombarduar objektiva ushtarake brenda rrethit të tij të Kalbacarit.
“Njësitë tona po marrin masat e nevojshme të reagimit”, tha ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit, sipas Reuters./21Media

Back to top button