​Kosova U19 mposhtet nga Shqipëria U19 në ndeshjen miqësore

Kombëtarja e Kosovës U19 e ka luajtur ndeshjen e parë miqësore kundër Shqipërisë U19 në stadiumin “Kukës Arena”. Kjo një herë ishte ndeshja e parë e Dardanëve U19 nën drejtimin e përzgjedhësit të ri, Adil Maliqi. Të dy ekipet shfaqën lojën shumë të mirë e me shumë raste, por që në fund fitores iu gëzuan kuqezinjtë, me rezultat 1:0, me golin e disa minutan e 93-të.

Pjesa e parë ishte e baraspeshuar, ku të dyja ekipet patën disa fotografi, por që nuk u treguan efikase në finalizim të aksioneve. Në pjesën e dytë të trajnerëve e të dy ekipeve dhe dhanë rastin për lojë të gjithë futbollistëve që kishin në lidhje, por ritmi i lojës përsëri ishte i mirë. Dardanët në këtë periudhë loje patën disa tentime për të gjetur rrugën e golit, por nuk kishin fat. Kur po mendohej se kjo miqësi do të mbyllej baras, Shqipëria arriti të gjejë golin e fitores në minutën e 93-të, kur Adi Kurti ishte i lartë nga grushtimi i lartë nga portierët dhe me gjuajtjet e saktë të rrjetës së portës së Dardanëve. Miqësorja e dytë Shqipëri-Kosovë, më 16 qershor, në stadiumin “Kukës Arena” në orën 10:30.

Trajneri Adil Maliqi e nisi ndeshjen me këtë formacion: Art Miftari, Merlind Kodra, Davud Syla, Leon Zeqiraj, Arjanit Fazlija, Dior Gërbovci, Diamant Lokaj, Elton Krasniqi, Igball Jashari, Larson Ferati dhe Dren Dobruna, derisa u inkuadruar edhe prapë: , Elmedin Rama, Zigur Biqkaj, Arjol Bllaca, Eurolind Avdimetaj, Luan Dobra, Luis Karaqi, Edonis Hajdini, Pren Gjini, Indrit Mavraj dhe Sead Ahmeti.

Back to top button