Kremlini fajëson Perëndimin për ndalimin e furnizimit me gaz

Kremlini ka paralajmëruar se Rusia nuk do të rifillojë furnizimet me gaz në Evropë derisa të hiqen sanksionet perëndimore.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka thënë se problemet me gazin lindën për shkak të sanksioneve.

“Problemet me gazin lindën për shkak të sanksioneve që venet perëndimore vendosën ndaj vendit tonë dhe disa kompanive. Nuk ka arsye të tjera që mund të kenë shkaktuar këtë problem”, ka thënë Peskov.

Komentet e Peskov shënojnë kërkesën më të qartë nga Moska ndaj BE-së, që t’i heqin sanksionet ndaj Rusisë në mënyrë që të nisin ridërgesat e gazit./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button