Kremlini tregon nëse Putin do të marrë pjesë në samitin e Afrikës së Jugut

Asnjë vendim nuk është marrë ende nëse presidenti rus, Vladimir Putin do të marrë pjesë në samitin e BRICS në Afrikën e Jugut në gusht, tha të premten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Asnjë vendim nuk është marrë ende për këtë”, tha Peskov për CNN.

Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut njihen kolektivisht si ekonomitë e BRICS me rritje të shpejtë.

Në fillim të këtij muaji, Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin me akuza për krime lufte. Urdhri lidhet me një skemë të supozuar për të dëbuar fëmijët ukrainas në Rusi.

Afrika e Jugut është një palë e konventës që kërkon arrestimin e kujtdo për të cilin është lëshuar një urdhër nga gjykata./21Media

Back to top button