Kuba mbeti plotësisht pa energji elektrike

Kuba është plotësisht pa energji elektrike pasi uragani “Ian” goditi skajin perëndimor të ishullit, ka njoftuar qeveria e saj.

Sistemi elektrik po përjeton një kolaps total, thanë zyrtarët, pasi një nga termocentralet kryesore nuk mund të rikthehej në internet.

Dy persona u raportuan të vdekur dhe ndërtesa u dëmtuan në mbarë vendin, transmeton rtv21.tv.

Uragani i kategorisë së tretë, me shpejtësi të erës deri në 195 km/h tani po godet Floridën.

Në televizionin shtetëror kuban të martën, kreu i autoritetit të energjisë elektrike njoftoi se një ndërprerje në të gjithë ishullin kishte ndodhur si rezultat i prishjes së sistemit elektrik kombëtar, duke lënë 11 milionë njerëz në errësirë.

Një gazetar i një agjencie shtetërore të lajmeve raportoi se 100% e qarqeve elektrike në vend ishin jashtë shërbimit.”.

Parashikuesit kishin paralajmëruar se disa rajone të Kubës mund të shihnin deri në 30 cm a po 12 in shi nën uraganin “Ian”.

Presidenti kuban, Miguel Diaz Canel vizitoi provincën dhe u zotua se do të ngrihej “mbi vështirësitë”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button