Lufta në Ukrainë, eksportet e grurit mund të rifillojnë “brenda ditësh”

Ukraina tha se anijet e para me grurë mund të largohen nga portet e saj në Detin e Zi “brenda ditësh” sipas një marrëveshjeje historike të ndërmjetësuar nga OKB-ja e nënshkruar të premten.

“Nëse palët garantojnë sigurinë, marrëveshja do të funksionojë. Nëse nuk e bëjnë, nuk do të funksionojë”, tha Ministri i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

Rusia hodhi raketa në portin kryesor të Ukrainës të Odesës të shtunën, duke rritur frikën se marrëveshja mund të prishej.

Pushtimi i Moskës në shkurt i ka dhënë fund eksporteve të grurit të Ukrainës.

Rreth 20 milionë tonë drithë janë bllokuar në porte, në pamundësi për t’u larguar për shkak të forcave detare ruse që kontrollojnë pjesën më të madhe të Detit të Zi.

Luftimet e ashpra kanë dëmtuar gjithashtu të korrat dhe kanë lënë portet të bllokuara dhe të minuara, shkruan BBC./21Media

Back to top button