Macron: Është e rëndësishme të vazhdosh të flasësh me Putinin

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka folur në një konferencë për media së bashku me liderët e tjerë të BE-së pas bisedimeve me homologun e tyre ukrainas, Volodymyr Zelensky.
Ai citohet nga Reuters se ka folur për rëndësinë e mbajtjes së hapur të një kanali komunikimi me presidentin rus Putin, ushtarët e të cilit kanë pushtuar Ukrainën, transmeton rtv21.tv.
Macron thotë gjithashtu se ai dhe homologët e tij mbështesin Ukrainën për statusin “i menjëhershëm” të kandidatit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Ai kishte thënë më parë se oferta e anëtarësimit të Ukrainës mund të zgjasë vite, nëse jo dekada.
Macron gjithashtu thotë se Franca po i dërgon Ukrainës gjashtë armë të tjera me rreze të gjatë Caesar – në krye të 12 armëve që ajo tashmë është kryer./21Media

Back to top button