Maska për fytyrë me përbërës që i keni në frigorifer

2 min read

 

Për të parandaluar problemet e lëkurës, duhet të filloni të kujdeseni për të që në moshë të re. Mirëpo, para se të blini krema ​​të shtrenjta, provoni të bëni maska me përbërësit që keni në frigorifer.

Maska ​​natyrale që përmbajnë vetëm dy përbërës. Mund t’i bëni vetë dhe t’i përdorni për të pasur një lëkurë më të shëndetshme.

Domate + Sodë buke

Ju duhet të përdorni domate të freskëta dhe të lëngshme. Kjo maskë përmban shumë vitamina: vitamina B9 eliminon aknet, vitamina A lufton në mënyrë të përsosur thatësinë, vitamina K heq pigmentimin e tepërt, vitamina H dhe zinku ndihmojnë qelizat e lëkurës tuaj të rigjenerohen, kaliumi hidraton, kalciumi zbut dhe kolina rinon dhe qetëson lëkurën tuaj.

Receta:

Shtrydhni një domate;
Përzieni atë me 2 lugë gjelle sodë buke;
Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 10 minuta;
Lajeni fytyrën me ujë.

Avokado + mjaltë

Avokado përmban kalium, kalcium, natrium, fosfor, bakër, hekur, magnez, zink dhe vitaminë E. Në kombinim me mjaltin, avokado mund të ushqejë lëkurën tuaj.

Receta:

Merrni një avokado dhe bëni një pure;
Përzieni atë me një lugë gjelle mjaltë;
Aplikojeni këtë maskë në fytyrën tuaj dhe lëreni për 15 minuta;
Shpëlajeni maskën me ujë.

E bardha e vezës + kastravec

Përdoreni këtë nëse dëshironi të keni lëkurë me shkëlqim . Kastraveci ka një efekt anti-inflamator kështu që do të pastrojë dhe qetësojë lëkurën tuaj. E bardha e vezës është një ilaç ideal për lëkurën e yndyrshme. Do ta shtrëngojë lëkurën tuaj dhe do ta bëjë atë më të tendosur .

Receta:

Përzieni 1/2 kastravec me një të bardhë veze, të rrahur;
Aplikojeni këtë pastë të butë në fytyrën tuaj dhe prisni 15 minuta;
Lajeni maskën me ujë./21Media