Mbyllet faqja më e madhe e kartave të vjedhura të kreditit

2 min read

Administratorët e tregut më të madh të paligjshëm në rrjetin e errët për kartat e kreditit të vjedhura po dalin në pension pasi kanë fituar rreth 358 milionë dollarë (260 milionë funte).

Pronarët anonimë të UniCC falënderuan vëllazërinë kriminale për biznesin e tyre, duke përmendur moshën dhe shëndetin për mbylljen.

Shumë tregje të tjera të paligjshme të rrjetit të errët janë mbyllur gjithashtu vullnetarisht gjatë dimrit për arsye të panjohura.

Policia thotë se trendi i lë ata me ndjenja të përziera.

Rrjeti i errët është një pjesë e internetit e aksesueshme vetëm përmes softuerit special të shfletimit.

Ekspertët e kriptomonedhave në analistët Elliptic gjurmuan qindra miliona dollarë në kripto-pagesa të bëra në UniCC.

UniCC postoi në forumet e darknetit në rusisht dhe anglisht duke thënë “skuadra jonë tërhiqet”.

Kriminelët anonimë shtuan: “Ne nuk jemi të rinj dhe shëndeti ynë nuk na lejon të punojmë më kështu”.

UniCC ka qenë aktive që nga viti 2013 me dhjetëra mijëra karta të reja krediti të vjedhura të listuara për shitje në treg çdo ditë.

Qindra miliona detaje të kartave të pagesës janë vjedhur nga shitësit me pakicë në internet, bankat dhe kompanitë e pagesave përpara se të shiteshin në tregjet online si UniCC.

Këto karta të vjedhura kanë vlerë sepse ato mund të përdoren për të blerë artikuj me vlerë të lartë ose karta dhuratash, të cilat më pas mund të rishiten me para në dorë./21Media