Messi bëhet lojtari i dytë në histori që arrin 800 gola në karrierë

Lionel Messi u bë lojtari i dytë në histori që arrin 800 gola me një gol në fitoren 2-0 të Argjentinës ndaj Panamasë të enjten.

Cristiano Ronaldo, i cili mban rekordin e të gjitha kohërave për golat në karrierë (830), është i vetmi lojtar tjetër që ka arritur 800 gola.

Goli i Messit erdhi nga një goditje dënimi direkt që gjeti këndin e sipërm të djathtë të rrjetës së Panamasë.

Pika e ardhshme e Messit është 100 gola për Argjentinën, gjë që asnjë lojtar në historinë e Argjentinës nuk e ka bërë ndonjëherë. Pasi shënoi të enjten, ai ulet në 99, që është ende më i madhi në historinë e pasur të Argjentinës.

Messi ka qenë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Argjentinës që nga viti 2016, kur shënoi kundër Shteteve të Bashkuara nga një goditje dënimi në Copa América Centenario.

Për karrierën e tij, Messi ka shënuar 692 gola pa penallti dhe 108 gola nga pika e bardhë. Ai ka shënuar në 19 sezone radhazi, që është seria e dytë më e gjatë e të gjitha kohërave. Seria e Ronaldos prej 22 sezonesh radhazi me një gol është rekordi aktual.

Messi ka bërë rekord 173 paraqitje për Argjentinën në karrierën e tij. Në vitin 2022, ai fitoi për herë të parë Kupën e Botës FIFA dhe të parën e Argjentinës që nga viti 1986./21Media

Back to top button