Miliarderi japonez anulon misionin në Hënë

Yusaku Maezawa anuloi misionin e tij “DearMoon”, për të cilin projekti tha se ishte fluturimi i parë privat rreth Hënës, njoftoi misioni të shtunën.

Ekipi fillimisht kishte synuar të bënte fluturimin rreth hënor me të famshëm në bord deri në fund të vitit të kaluar, por kjo u bë “e pamundur”, tha misioni në një deklaratë në faqen e tij të internetit.

“Pa një siguri të qartë të planit në afat të shkurtër, është me zemër të rëndë që Maezawa mori vendimin e pashmangshëm për të anuluar projektin. Për të gjithë ata që e kanë mbështetur këtë projekt dhe e kanë pritur me padurim këtë përpjekje, ne e vlerësojmë sinqerisht dhe kërkojmë falje për këtë rezultat”, thuhet në deklaratë pa detaje të mëtejshme për shkakun e anulimit.

SpaceX i Elon Musk e quajti miliarderin japonez themeluesin shumëngjyrësh të dyqanit japonez të modës në internet Zozo, pasagjerin e parë privat në 2018.

Tri vjet më vonë ai ishte pasagjeri i parë privat që vizitoi Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në më shumë se një dekadë, duke u nisur me një raketë Soyuz.

Në vitin 2022, Maezawa njoftoi se ylli i K-pop TOP dhe DJ Steve Aoki do të ishte ndër tetë anëtarët e ekuipazhit që ai planifikoi të merrte në misionin DearMoon.

Në nëntor ai tha se misioni fluturues do të shtyhej deri në tash një vit ose më vonë.

Back to top button